Alergia to jedna z najczęściej występujących chorób u człowieka. Szacuje się, że co drugi Polak, cierpi na problemy związane z tym schorzeniem. Główną przyczyną alergii stanowi nietolerancja na pyłki roślinne, które objawia się najróżniejszymi reakcjami organizmu. Jednymi z najczęstszych są katar, kaszel czy łzawienie oczu. Bardzo często powodują również bóle głowy, nudności czy ogólnie złe samopoczucie. Wszystko to potrafi bardzo skutecznie zniechęcić do jakichkolwiek aktywności i sprawić, że alergik jest całkowicie wyłączony z życia i pracy zawodowej. Potrafi być to nie tylko męczące, ale i powodować problemy zawodowe.
Co powoduje pylenie roślin u alergika?
Nie należy jednak zapominać, że alergię można skutecznie leczyć i stosować substancje pomocnicze, które pozwalają łagodzić objawy i poprawić komfort życia. Regularnie stosowane pozwalają skutecznie wyeliminować liczbę dni, w których alergicy czują się źle. Ważne jest przy tym, aby regularnie kontrolować co pyli w danym momencie i gdzie stężenie pyłków jest największe. Chodzi tutaj zarówno o pylenie roślin, jak i drzew, ponieważ każdy może być uczulony na inną substancję i konieczne jest monitorowanie, w jakich okresach jest jej najwięcej. Ważnym czynnikiem alergicznym jest również pogoda, która ma bardzo duży wpływ na przemieszczanie się i występowanie alergenów. Dlatego też, aby uniknąć nasilania się objawów należy sprawdzać, jaka jest prognoza pogody dla alergików. Jeśli jest to konieczne należy ograniczyć aktywność, by nie dokładać sobie niechcianych objawów. Szczególnie trudnym okresem dla alergików jest wiosna, gdy rośliny zaczynają się budzić do życia i kwitnąć, co powoduje bardzo duże stężenie pyłków w powietrzu. Niemniej jednak praktycznie każdego miesiąca w okresie wiosenno-jesiennym alergicy muszą się liczyć, z tym, że stężenie pyłków jednej z wielu roślin jest wysokie. Okresem wytchnienia staje się natomiast jesień, gdy pod koniec października stężenie pyłków cladosporium i alternaria spada, a potem całkowicie zanika.
Prognoza pogody dla alergików jest kluczowa.
Każdy, kto cierpi na alergię powinien wyposażyć się w kalendarz pylenia. Jest to rozpisany plan na cały rok, gdzie uwzględniane są wszelkie rośliny alergizujące oraz stężenie pyłków w powietrzu. Jest to o tyle istotne, że ze względu na bardzo duże zmiany klimatyczne i różne warunki atmosferyczne, każdego roku szczyt pylenia przypada nieco inaczej. Dodatkowo wiele roślin pyli cyklicznie co kilka lat przez co staje się jeszcze bardziej problematyczne. Dzięki podziale na poszczególne gatunki oraz stężenie pyłków danego gatunku w powietrzu każdego miesiąca można indywidualnie zaplanować wszelkie aktywności w taki sposób, aby czuć jak największy komfort. Istnieje również wiele aplikacji umożliwiających mapy alergenów czy prognozowanie stężenia pyłków co jest istotną informacją dla alergików. Bardzo często posiada ona również opcję wyświetlania komunikatów dla alergików, które będą sygnalizować, że dany dzień jest gorszy, jeśli chodzi o sytuację alergiczną i lepiej pozostać w domu.
Oprócz przestrzegania się przed pyłkami w ciągu dnia warto również pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze wietrzenie pomieszczeń powinno się odbywać wieczorami, gdy stężenie pyłków jest najmniejsze. Podobnie ze spacerami, które odbywajmy wcześnie rano lub wieczorem. Po spacerze weźmy szybki prysznic, który pozwoli pozbyć się pyłków osiadłych na naszym ciele. Dodatkowo regularnie sprzątajmy mieszkanie, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich alergenów. W podróży autem lepiej korzystać z klimatyzacji i nie otwierać okien.
Wszystko to w połączeniu z kalendarzem pylenia roślin i pogodą dla alergików umożliwi każdemu na normalne funkcjonowanie nawet w dość trudnym dla nich czasie pylenia roślin.