Alergia na komary – uczulenie na ugryzienie komara
Nie od dzisiaj wiadomo, że samice komarów gryzą ludzi i zwierzęta, aby móc zjeść posiłek z krwi. Większość samic komarów nie może produkować swoich jaj, bez mączki z krwi. Z kolei samce komarów wcale nie gryzą ludzi, ani zwierząt. Niektórzy ludzie mogą mieć uczulenie na ugryzienie komara.
Co się dzieje, kiedy komar Cię ugryzie?
Kiedy komar Cię ugryzie, przebije skórę specjalną końcówką ustną, zwaną też trąbką, aby zassać krew. Podczas karmienia komar wstrzykuje swoją ślinę pod Twoją skórę. W tym momencie Twoje ciało reaguje na dostarczoną ślinę, poprzez charakterystyczny ślad oraz uporczywe swędzenie.
Niektórzy ludzie mają bardzo łagodną reakcję na ugryzienie, z kolei inni reagują silniej i może wystąpić duży obszar obrzęku, bolesności i mocniejszego zaczerwienienia. W takim wypadku jest to uczulenie na komary, a dokładniej na ich ślinę.
Objawy alergii na komary
Objawy ukąszenia komara obejmują:
- opuchnięty i czerwony guz, który pojawia się kilka minut po ukąszeniu
- twardy, swędzący, czerwono-brązowy guzek lub liczne guzy pojawiające się dzień lub więcej po ukąszeniu
- małe pęcherze zamiast twardych guzków
- ciemne plamy – siniaki po komarach
Cięższe reakcje mogą wystąpić głównie u dzieci, to właśnie one najczęściej mają silniejsze uczulenie na jad komara. Silna reakcja alergiczna może również wystąpić u dorosłych, którzy mają poważne zaburzenia układu odpornościowego. W przypadku cięższych reakcji jest mowa o następujących objawach:
- duży obszar obrzęku i zaczerwienienia
- niewielka gorączka
- opuchlizna po ugryzieniu komara
- pokrzywka – liczne krosty po ugryzieniu komara
- opuchnięte węzły chłonne
Niektóre przypadki pokazują, że ugryzienie komara na twarzy jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych. Twarz może się niebezpiecznie nadymać, a oczy mogą poważnie puchnąć utrudniając widzenie. W najcięższych przypadkach niektórzy ludzie mogą odczuwać nudności lub trudności w oddychaniu.
Leczenie ugryzienia komara
Na początek dokładnie umyj ukąszony obszar mydłem i wodą. Jeżeli ugryzienie komara spuchło, zastosuj okład z lodu na około 10 minut. Taki okład pomaga zmniejszyć opuchliznę po ukąszeniu komara i swędzenie. Po jakimś czasie, jeżeli swędzenie i obrzęk nie znikną, można ponownie zastosować okład z lodu. Należy pamiętać, by nie przetrzymywać okładu zbyt długo, w celu uniknięcia odmrożenia.
Ciekawym rozwiązaniem na bąble po komarach może być mieszanka sody oczyszczonej z wodą. Pomaga ona zmniejszyć reakcję swędzenia. W celu przygotowania mieszanki wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z taką ilością wody, aby powstała pasta. Następnie tak przygotowaną pastę trzeba nałożyć na obrzęk po ukąszeniu komara i pozostawić na 10 minut, a po tym czasie zmyć pastę i delikatnie wytrzeć skórę do sucha.
W przypadku gdy wysypka po ugryzieniu komara mocno swędzi, warto zastosować dostępny bez recepty krem przeciwko świądowi lub maść przeciwhistaminową. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie produktu.
Komplikacje
Czasami uczulenie na komary u dzieci wymyka się spod kontroli. Ciężko jest je upilnować aby nie rozdrapywały pojawiających się bąbli i wysypek. W przypadku zbyt intensywnego rozdrapywania ukąszeń, może pojawić się zakażenie. Zakażone ugryzienie może wydawać się intensywniej czerwone, być ciepłe lub opuchlizna po ugryzieniu komara może się rozprzestrzeniać na większe powierzchnie.
Niestety komary mogą przenosić różne choroby. Komary przenoszą zarazki poprzez ukąszenia. Pogryzienie przez komary może przenosić takie wirusy jak malaria, gorączka denka czy pasożyty. Komar zostaje zarażony wirusem lub pasożytem, gdy ugryzie zakażoną osobę lub zwierzę. Następnie taki zakażony komar może przenosić zarazki na inne osoby.