Nocny kaszel, duszności, zatkany nos – to tylko niektóre objawy uczulenia na roztocze kurzu domowego. Jak wyglądają roztocza? Są małymi, niewidzialnymi gołym okiem, pajęczakami, a ich odchody to jeden z najsilniejszych alergenów i najczęstsza przyczyna alergii w Polsce. Szacuje się, że w każdym domu bytuje od kilku do kilkunastu milionów roztoczy. W przeważającej części kurz jest złożony ze złuszczonego naskórka, włosów, włókien ubrań, ziaren piasku, pyłków roślin oraz wspomnianych pasożytów.
Roztocze odżywiają się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym oraz resztkami pokarmów. Najliczebniejsze gatunki roztoczy: Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Występują w łóżkach, materacach, dywanach, zasłonach, poduszkach i tapicerowanych meblach. Są problematyczne zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy ze względu na temperaturę rzadziej wietrzy się pomieszczenia.
Zobacz również: Katar sienny, a zwykły katar – jak odróżnić?
Typowe objawy alergii na kurz i roztocze kurzu domowego
Alergeny znajdujące się w kurzu, to pyłki roślin, grzyby pleśniowe, sierść, fragmenty ciał i odchody karaluchów i roztoczy oraz żywe roztocze. Warto dodać, że uczulenie na kurz może się pojawić w każdym wieku. Objawy uczulenia na roztocze:
- uczucie zatkanego nosa,
- poranna chrypka,
- kaszel i duszności,
- trudności z oddychaniem,
- wodnisty katar,
- ataki kichania,
- wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła,
- kichanie podczas sprzątania,
- bóle głowy podczas długiego przebywania w słabo wentylowanych pomieszczeniach,
- łzawienie oczu,
- zmiany skórne w postaci pokrzywki, łuszczenia, świądu
- nasilające się objawy u dzieci podczas zabawy pluszakami i/lub na dywanie.
Objawy alergii na kurz mogą z początku przypominać przeziębienie lub grypę. Jeśli dolegliwości nie ustępują pomimo przyjmowania leków, mogą oznaczać uczulenie. Przewlekły charakter objawów może prowadzić do problemów ze skórą oraz groźniejszych następstw w postaci astmy oskrzelowej. Wbrew obiegowej opinii roztocze nie gryzą, ale mogą wywoływać zmiany skórne w postaci atopowego zapalenia skóry (AZS). Po konsultacji z alergologiem można rozważyć odczulanie na roztocza, ale najpierw spróbować dostosować otoczenie do potrzeb osoby uczulonej.
Zobacz również: Alergia pokarmowa – objawy alergii pokarmowej
Jak się chronić przed alergią na kurz?
Po wykonaniu testów alergicznych, lekarz alergolog zleci leczenie – leki bez recepty, leki antyhistaminowe, odczulanie,
Mieszkanie alergika należy często wietrzyć, dbać o higienę pościeli, zminimalizować ilość tkanin w pomieszczeniu. Do sprzątania używać odkurzacza z filtrem wodnym. Przestrzeganie szeregu zasad zminimalizuje kontakt z alergenem:
- utrzymywanie temperatury około 20 stopni Celsjusza,
- wilgotność pomieszczeń nie większa niż 50-55%,
- odkurzanie kilka razy w tygodniu odkurzaczem z filtrem HEPA,
- częste wietrzenie pomieszczeń,
- wietrzenie i częsta zmiana pościeli,
- zmniejszenie ilości tkanin w domu, szczególnie w sypialni,
- stosowanie preparatów neutralizujących roztocze kurzu domowego,
- pranie pościeli i tekstyliów w temperaturze co najmniej 60 stopni C,
- rezygnacja z naturalnych wypełnień pościeli,
- dokładne sprzątanie przy pomocy wilgotnej szmatki,
- przechowywanie książek w zamkniętych regałach,
- zmiana zasłon na rolety lub żaluzje,
- pranie i wymrażanie pluszowych maskotek,
- wycieranie do sucha czyszczonych powierzchni.
Najważniejszym elementem zapobiegania alergii na kurz, jest unikanie alergenów zgodnie z podanym wyżej schematem. Nie da się całkowicie pozbyć roztoczy, ale można zmniejszyć ich ilość i sprawić, że warunki w mieszkaniu nie będą dla roztoczy optymalne. Alergia na roztocze kurzu domowego ma podłoże genetyczne. Zaleca się stosowanie prewencji pierwotnej alergii u dzieci, która polega na nienarażaniu dziecka na działanie dymu tytoniowego i minimum 4 miesiące wyłącznego karmienia piersią. Po wystąpieniu objawów uczulenia należy jak najszybciej zdiagnozować i leczyć alergię, co pomoże zapobiec jej następstwom.