Użądlenie pszczoły dla większości z nas jest nieprzyjemnym doświadczeniem, wiążącym się z odczuciem bólu i pieczenia skóry. Na tym jednak nie koniec w przypadku, gdy ugryzienie pszczoły wiąże się z alergią na jad pszczeli. Uczulenie na ugryzienie pszczoły niesie za sobą objawy u 5 na 100 użądlonych osób. W przypadku ich wystąpienia najlepiej od razu skorzystać z porady lekarza.
Pszczoła użądlenie – jak wygląda żądło pszczoły?
Ukąszenie pszczoły ma miejsce wtedy, gdy pszczoła samica, robotnica (samce nie mają żądła) odczuje zagrożenie i wbije żądło w ciało osoby, której się obawia. Pszczoła nie zaatakuje bez powodu. Zanim użądli, ostrzega próbując wyeliminować kontakt z działającą na nią negatywnie osobą. Żądło pszczoły posiada długość około 2,5 mm i znajduje się w części odwłoku pszczoły. Wraz z nim umiejscowiony jest pojemnik z jadem, który uwalniany jest podczas wbicia żądła w skórę.
Zobacz również: Alergia na komary – uczulenie na ugryzienia komara
Użądlenie pszczoły – pierwsza pomoc
Czy pszczoły gryzą? Otóż nie, żądło uwalniane jest z pszczelego odwłoku i pozostawiane w ciele przeciwnika. Tym sposobem pszczoły chronią dostępu do królowej matki. Opuchlizna po użądleniu pszczoły może pojawić się jako efekt reakcji alergicznej na jad pszczeli. Po pierwsze zastosuj zimny okład, eliminujący obrzęk i zaczerwienienie. Wyjmij żądło, delikatnie je podważając zdezynfekowaną igłą. Po drugie podaj adrenalinę, hydrokortyzol lub lek przeciwhistaminowy. Jeśli jesteś osobą, uczuloną na jad pszczoły, koniecznie wyposaż się w niezbędne preparaty. Opuchlizna po ukąszeniu pszczoły nie powinna stać się bodźcem do wizyty u lekarza. Odwiedź go jeśli wiesz o swojej alergii na jad pszczoły niezwłocznie lub jeśli ją podejrzewasz. Użądlenie może doprowadzić osobę uczuloną do wstrząsu anafilaktycznego.
Co zrobić gdy użądli osa?
Gdy ugryzie osa, w ciele nie pozostawia żądła. To oraz silny, nagły ból po ukąszeniu odróżnia w pierwszej chwili ukąszenie osy od użądlenia pszczoły. Dla osoby, uczulonej na jad osy jej użądlenie może być bardzo niebezpieczne, podobnie jak w przypadku osób, które zostały użądlone więcej niż raz. Jad osy, zwłaszcza pojawiający się w okolicy gardła może powodować niebezpieczny obrzęk. Użądlenie osy w ciąży również może mieć negatywne skutki. Dla osoby uczulonej może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym, a zapaść, mogąca się pojawić może być przyczyną śmierci. Bardzo groźne dla zdrowia i życia są wielokrotne użądlenia osy na ciele. Jak wygląda użądlenie osy? Jest to miejsce zaczerwienione, z wyraźnym obrzękiem, w którym po ukłuciu nie pozostaje żądło.
Ugryzienie osy – właściwa reakcja
Gdy człowieka lub psa ugryzła osa, należy obserwować miejsce wkłucia. Jeśli nie ma objawów alergii, wystarczy zimny kompres z wody i octu lub cytryny oraz lek antyseptyczny. Jeśli natomiast ukąszenie osy jest wielokrotne lub pojawiło się w okolicy przewodu oddechowego, natychmiast należy udać się do szpitala w celu podania właściwych leków. U osoby uczulonej nawet niewielka ilość jadu pszczoły może być bardzo niebezpieczna. Należy obserwować miejsce ukąszenia, aby przekonać się czy nie powstała reakcja uczuleniowa na jad.