Alergik tez może mieć psa – 5 ras psów dla alergików

by admin

Psy dla alergików

Wiele osób marzy o posiadaniu psa, ale z powodu alergii rezygnuję z tego. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ niektóre rasy nie powodują ostrych stanów alergicznych. Na początku warto też obalić mit, który mówi, że to sierść psa uczula, ponieważ to nie ona jest największym problemem. Czynnikiem uczulającym jest wydzielina z gruczołów, znajdujących się w skórze psa.  Wydzielina  może się przyklejać do sierści, dlatego psy, które linieją mogą nas uczulać.  Może zdarza się też, że uczulać mogą wydaliny psa, czyli mocz, kał i ślina. Niestety nie istnieją rasy psów, które w ogólne nie uczulają, ale jest wiele ras,uczulających w mniejszym stopniu. Psami zalecanymi dla alergików są te, których gruczoły produkują niewiele wydzieliny, psy które rzadko linieją oraz mało śliniące się psy. Jakie rasy psów nadają się dla alergików?

Pudel – pies idealny dla alergika

Pudle to psy niedoceniane, chociaż są bardzo inteligentne, szybko się uczą i posiadają dużą odporność na choroby. Jedyna często pojawiająca się przypadłość, to odkładanie się kamienia na zębach, więc od małego trzeba je przyzwyczajać do czyszczenie uzębienia. Pudle mają włosy, które wymagają częstej pielęgnacji, ale za to bardzo rzadko wypadają.  Rasa występuje w kilku rozmiarach, najmniejsze są pudle toy oraz pudle miniaturowe, jednak są one dość hałaśliwe. Średnie i duże pudle są spokojniejsze. Bez względu na rozmiar polecane są dla alergików. Pudle są z reguły posłuszne i towarzyskie.

Zobacz również: Koty dla alergików – sierść tych kotów nie powoduje alergii!

Małe psy dla alergików

Shih tzu

Psy tej rasy ważą od 4 do 9 kg, posiadają bardzo zróżnicowane umaszczenie. Są radosne, bardzo przyjazne dla dzieci i uwielbiają czułości. Nie ma problemu z zostawianiem ich samych w domu, ponieważ rzadko niszczą meble i uwielbiają spać, więc zazwyczaj przesypiają czas, w którym nie ma właścicieli w domu. Bywają uparte i bardzo niezależne. Są polecane dla alergików, ale ich włosy wymagają regularnej pielęgnacji i strzyżenia.

Maltańczyk

Podobnie, jak Shih tzu, zamiast sierści ma włosy, które wypadają w niewielkich ilościach.  Mają łagodne usposobienie i szybko się uczą, dzięki czemu często startują w zawodach. Ich pielęgnacja jest dość prosta, ponieważ wystarczy przeczesać włosy raz na kilka dni, potrzebują też regularnego strzyżenia.

Krótkowłose psy dla alergików

Basenji

Basenji to psy o krótkiej sierści. Są odpowiednie dla alergików, ponieważ bardzo dbają o swoja czystość, codziennie wylizują sobie sierść i pomagają sobie przy myciu łapami, jak koty. Mało linieją i prawie się nie ślinią. Wiele osób uważa, ze mają koci charakter, ponieważ czasami ignorują komendy i chodzą własnymi ścieżkami. Z tego powodu raczej nie polecane są osobą, które po raz pierwszy będą właścicielami psa. Potrzebują dużo ruchu, więc częste i długie spacery to konieczność. Ich szczekanie jest dość nietypowe, przypomina raczej jodłowanie. Są czujne i potrzebują sporo uwagi.

Duże psy dla alergików

Czarny Terier Rosyjski

Czarny Terier Rosyjski może ważyć nawet 60 kg, posiada długą sierść, która wypada rzadko, dlatego są polecane dla alergików. Lubią pieszczoty i silnie przywiązują się do właścicieli. Psy te są doskonałymi stróżami, są nieufne wobec obcych. Akceptują inne zwierzęta domowe. Trzeba poświęcić wiele czasu na ich szkolenie i wychowanie, ponieważ w przeciwnym razie mogą być groźne przez swoje duże rozmiary.

Alergia nie musi pozbawiać nas przywileju posiadania czworonoga, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy radę. Ważne jest również, aby pies pochodził ze sprawdzonej hodowli i posiadał rodowód. Warto przed zabraniem psa do domu pobyć w jego towarzystwie, aby sprawdzić, czy na pewno nie wywołuje w nas reakcji alergicznej.

Zobacz również

Leave a Comment