Sienny czy zwykły, czyli jak odróżnić katar
Katar jest nam bardzo dobrze znanym przeciwnikiem. Każdy z nas zmierzył się z nim wstając pewnego dnia z łóżka, nie mogąc wziąć oddechu w inny sposób niż nabierając go przez usta. Jeszcze zamiast porannego kataru parę razy w roku, doświadczają go przez cały czas, czy w okresie pylenia określonych roślin. Czy nieustający katar, z którym się zmagamy ma podłoże alergiczne? Czy można się nim zarazić?
Czym jest katar?
Katar jest fizjologiczną reakcją organizmu na podrażnienie błon śluzowych nosa. Podrażnienie to może mieć różny charakter. Błona śluzowa może zostać zainfekowana bakteriami czy wirusami, może też ulegać drażnieniu przez alergeny, które mogą pojawiać się sezonowo, bądź też całorocznie. W każdym z tych przypadków, chociaż mechanizm indukcji kataru jest inny, efekty są identyczne. Dochodzi do powstania stanu zapalnego, rozszerzają się naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, a co za tym idzie, wzrasta przepływ krwi, z której osocza powstaje wydzielina – w prawidłowych warunkach nawilżająca drogi oddechowe, w tych patologicznych je wręcz zalewająca, znacznie utrudniając oddychanie.
Katar zwykły, a katar alergiczny
Jak rozpoznać katar alergiczny, a jak ten sienny? Różnic między oboma rodzajami może być naprawdę wiele w zależności od konkretnej przyczyny. Są jednak takie ich cechy, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pomogą nam określić czy mamy do czynienia z katarem alergicznym, czy zwykłym. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na czas występowania kataru. Powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na jego długość, jak i na okresowość występowania.
- Katar zwykły trwa bowiem około 7 dni, czyli tyle, ile utrzymuje się infekcja, która go spowodowała.
- Katar sienny z kolei może się ciągnąć tygodniami, a nawet utrzymywać się przez cały rok jako katar chroniczny, jeśli kontakt z czynnikiem go wywołującym mamy cały czas.
Kolejną ważną kwestią są objawy towarzyszące. Różnią się one w zależności od rodzaju kataru. W przypadku jego „zwykłej odmiany”, mającej najczęściej podłoże wirusowe, doświadczymy wszystkich objawów jakie wynikają z infekcji wirusowej. Będą to więc gorączka, częstsze kichanie, ogólne osłabienie, bóle mięśniowe czy bóle gardła. Katar alergiczny nie wiąże się jednak z infekcją, a z alergią. Nie obserwujemy więc gorączki czy bólu gardła, a typowe objawy alergiczne. Czasem jest nim sam katar, a u innych osób wystąpi on w parze z przekrwieniem spojówek czy atakiem kichania i łzawieniem oczu. Niestety, katar sienny u niektórych może utrzymywać się przez cały rok. Jeśli mamy alergię na sierść kota, kurz czy roztocza, może u nas wystąpić nawet katar sienny zimą.
Czy katar jest zaraźliwy?
Odpowiedzią na to pytanie jest enigmatyczne – to zależy. Katar alergiczny wynika z indywidualnej nadwrażliwości na dany alergen. Jest ona warunkowana osobniczo i nie ma możliwości przekazania jej innej osobie. Inaczej sytuacja wygląda z katarem zwykłym. Należy pamiętać, że nigdy nie zarażamy się katarem, a drobnoustrojami, które mogą go spowodować. Może być więc tak, że w wyniku zarażenia wcale nie rozwiniemy kataru, tylko gorączkę i bóle mięśniowe, bo infekcja patogenami u każdej osoby może przebiegać inaczej.
Jak dochodzi do zakażenia? Katar często wiąże się z częstszym kichaniem. Jeśli osoba zakażona kichnie, aerozol, w którym zamknięte są drobnoustroje może dostać się do dróg oddechowych innej osoby. Następnie dochodzi do infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która może przebiegać bezobjawowo, a może też wywołać katar jak u osoby zakażającej czy inne objawy związane z konkretnym wirusem czy bakterią.
Katar sienny – objawy
Katar alergiczny jest wywołany alergenami i pojawia się wtedy, kiedy mamy z nimi kontakt. Gdy narazimy się na spotkanie np. z sezonem pylenia traw, może nas spotkać częsty katar, który będzie przybierać formę kataru przezroczystego z wytwarzaniem dużych ilości wodnistej wydzieliny. Taki katar występuje zarówno w nocy, jak i w dzień, aż do czasu zakończenia ekspozycji na alergen.
Katar zwykły – objawy
Katar zwykły przebiega nieco inaczej niż katar sienny. Nie tylko trwa z reguły znacznie krócej, bo do końca występowania infekcji, ale różni go też charakter powstającej wydzieliny. Pojawia się od kilku godzin do nawet kilku dni po zakażeniu i na początku przypomina katar alergiczny, jest wodnisty. W kolejnych dniach zaczyna gęstnieć i czasem, w zależności od rodzaju infekcji, może przybierać żółtawe zabarwienie.