Wiosna to szczyt sezonu alergicznego, a obecnie alergeny są wszędzie. O tej porze roku obserwujemy nasilenie różnych objawów. Mogą nawet stać się tak poważne, że konieczna jest wizyta u specjalisty. Alergolodzy wykorzystują testy alergiczne do określenia czynników środowiskowych lub pokarmów, na które pacjent jest uczulony. Zazwyczaj alergolodzy stosują testy skórne alergiczne lub badanie alergii z krwi jako procedurę diagnostyczną (test alergiczny), ale wielu pacjentów zastanawia się, który rodzaj badania na alergie jest lepszy. Krótka odpowiedź brzmi: każdy test ma swoje zalety i ograniczenia.
W jaki sposób są podobne badania krwi i testy skórne?
Testy alergiczne krwi i testy alergiczne skórne służą do diagnozowania alergenów poprzez wykrywanie przeciwciał znanych jako immunoglobulina E (IgE). IgE żyją we krwi i skórze pacjenta, rozpoznają alergeny i wyzwalają reakcję alergiczną, co pozwala lekarzowi określić, jakie czynniki powodują nasilenie objawów u pacjenta. Badania krwi wykrywają przeciwciała we krwi, podczas gdy testy skórne wykrywają je na skórze.
Zalety testów skórnych
Ogólnie rzecz biorąc, skórne testy alergiczne są bardziej czułe niż badania krwi, co oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, że wykryją alergie, które mogą zostać przeoczone w badaniu krwi.
Testy skórne alergiczne wymagają również krótszego czasu oczekiwania, ponieważ wyniki są zwykle dostarczane w ciągu 15–20 minut, a nie jak w przypadku badania krwi, gdzie na wyniki oczekuje się czasami do dwóch tygodni.
Testy skórne pozwalają również lekarzom wybrać szerszą gamę alergenów. Na przykład w wielu klinikach lekarze mają dostęp do ponad 150 różnych alergenów środowiskowych i pokarmowych, co pozwala im badać rzadkie typy alergii na miejscu. Z kolei testy krwi są ograniczone do tego, co testują konkretne laboratoria alergenów. Zwykle jest tych alergenów znacznie mniej niż przy testach skórnych.
Wreszcie, testy skórne są znacznie tańsze niż badanie krwi.
Zalety badań krwi
Chociaż testy skórne mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, istnieją zalety badania na alergię z krwi, których testy skórne po prostu nie zapewniają. Testy uczuleniowe na skórze wymagają od pacjentów zaprzestania przyjmowania leków przeciwhistaminowych na pięć do siedmiu dni przed wykonaniem testu. Dzieje się tak, ponieważ leki przeciwhistaminowe powodują, że skóra jest mniej reaktywna. Leki nie wpływają jednak na wyniki badań krwi.
Pacjenci z ciężkimi alergiami, którzy nie mogą odstawić leków, mogą odnieść korzyści z kontynuowania ich podczas badania krwi. Ponadto pacjenci z wrażliwą skórą lub pokrzywką mogą otrzymać fałszywie dodatnie wyniki testu skórnego, co zmniejsza jego wiarygodność.
Pacjenci z wypryskami lub z ciężkimi reakcjami alergicznymi są również lepszymi kandydatami do badań krwi. Pozwala ono na badanie składników w alergiach pokarmowych, co oznacza, że test może faktycznie określić dokładne białka w żywności, na które pacjent jest uczulony, a nawet może przewidzieć ciężkość jego reakcji alergicznej.
Testy alergiczne z krwi czy skórne – które badanie jest lepsze?
Naprawdę nie ma jednego testu na alergię, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie testów alergologicznych jest skonsultowanie się z doświadczonym alergologiem.
Doświadczony alergolog określi, który rodzaj badania alergicznego jest najlepszy dla każdego pacjenta – biorąc pod uwagę jego poprzednią historię medyczną oraz zalety i ograniczenia każdego typu testu.
Czasami alergolodzy mogą nawet stosować oba rodzaje testów, gdy wyniki badania krwi lub skóry nie są jednoznaczne.