Koty dla alergików – ich sierść nie powoduje alergii!

by admin

Pragniesz mieć kota, ale cierpisz na alergię?

Nie wszystko stracone. Istnieją rasy kotów, które nie uczulają tak silnie, jak pozostałe i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że u osób zmagających się z alergią nie wywołają żadnych objawów.

Głównym kocim alergenem jest białko występujące w ślinie, a ponieważ kocia toaleta polega na intensywnym wylizywaniu sierści, roznoszą one w ten sposób alergen po całym swoim futrze. Jednak alergen ten ma tendencje do osiągania największych stężeń w powietrzu. Stąd bierze się silna reakcja alergiczna osób uczulonych na koty.

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Niektóre rasy kotów, które nie posiadają bardzo gęstego i długiego futra, nie wywołują tak silnych reakcji alergicznych.

Istnieją także koty, które są niemalże łyse i również są polecane dla osób z alergią.

Do takich należą koty rasy:

  • syberyjskiej,
  • syjamskiej,
  • balijskiej,
  • jawajskiej,
  • abisyńskiej,
  • orientalnej (krótkowłosy),
  • sfinks,
  • Devon Rex
  • i Cornish Rex.

Ze względu na to, że ich owłosienie nie jest tak bujne, jak na przykład u kotów rasy brytyjskiej, alergen nie utrzymuje się w sierści tak długo, a tym samym stwarza mniejsze zagrożenie dla właściciela. Według specjalistów mniej uczulają także koty o jasnej sierści (jest to związane z mniejszą ilością melaniny w skórze). Ważnym aspektem przy wyborze kota dla alergika jest też to, że według badań – mniej uczulają koty kastrowane, a samice uczulają mniej niż kocury.

Zobacz również: Alergik też może mieć psa – 5 ras psów dla alergików

Nowoczesne metody walki z alergią

Na rynku szeroko dostępne są już zabiegi odczulające. Często przynoszą one pożądane rezultaty. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to cierpliwości i wykonania kilku lub kilkunastu serii zabiegów, natomiast efekty są zdumiewające. Od 2019 roku możliwe są także szczepionki dla kotów, które neutralizują działanie kocich alergenów. W jaki sposób? Po ich podaniu w organizmie kota wytwarzane są duże ilości przeciwciał, które po związaniu się z alergenem Fel d 1, dezaktywują go. Szczepionki te były testowane na grupie kotów i nie wykazano ich działania toksycznego na zwierzęta. Z pewnością jest to świetne rozwiązanie dla osób, które marzą o kocie lub rozwinęły alergię już w trakcie posiadania pupila.

Wspomagające dodatki do kociej karmy i kąpiele

Sensownym rozwiązaniem jest też podawanie kotom specjalnej karmy wzbogaconej o przeciwciała neutralizujące działanie alergenu Fel d 1. Działa on długofalowo i po kilku tygodniach stosowania zmniejsza wydzielanie kociego alergenu niemalże o połowę!

Dobrym pomysłem są też kąpiele dla zwierzaka, które pomogą usunąć alergeny znajdujące się w sierści, a nawet ograniczą ich wydzielanie.

Podsumowując – alergia nie jest sytuacją bez wyjścia. Istnieje szereg działań, które pomogą zneutralizować działanie alergenów, ograniczą ich wydzielanie. Odpowiedni dobór rasy kota i zainwestowanie w polepszenie własnego zdrowia to także świetne wyjścia. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i zadbać o regularność w wykonywaniu poszczególnych kroków. W połączeniu ze sobą powinny przynieść pożądany efekt.

Zobacz również

Leave a Comment