Występowanie alergii pokarmowych jest zjawiskiem powszechnym. Alergię wywołać może niemalże każdy produkt spożywczy. Niektóre z nich uczulają jednak nadwyraz często. Za przykład może posłużyć mleko, orzechy czy też maliny. Czym jednak jest alergia pokarmowa, jak powstaje i na jakie produkty należy zwrócić szczególną uwagę?
Czym jest alergia pokarmowa?
Chcąc dokładnie zagłębić się w temat alergii i poznać mechanizm reakcji alergicznej, niezbędne jest wprowadzenie kilku podstawowych pojęć z zakresu histologii i fizjologii organizmu człowieka. Ludzki organizm produkuje przeciwciała (immunoglobuliny). Są to białka o kształcie litery „Y”, produkowane przez limfocyty B. Ich zadaniem jest przyłączanie się i naznaczanie cząsteczek obcych dla naszego organizmu. Są to tzw. alergeny pokarmowe. Tak zwalczane są też między innymi bakterie i wirusy.
Niekiedy jednak specjalna klasa przeciwciał zwana IgE rozpoznaje i naznacza cząsteczki, które wcale dla naszego organizmu nie są szkodliwe. Tak dzieje się w przypadku alergii. Związanie cząsteczki z IgE, powoduje wywołanie reakcji zapalnej. Wyspecjalizowane komórki zwane mastocytami i bazofilami wydzielają m.in. histaminę. Efektem tego jest zaczerwienienie skóry, obrzęk i ból. Są to tzw. alergie IgE zależne. Charakteryzują się one bardzo szybkim wystąpieniem objawów. Niekiedy mogą jednak wystąpić alergię IgE niezależne. W ich przypadku objawy występują z dużym opóźnieniem, a za ich wywołanie odpowiedzialne są przeciwciała IgG.
Zobacz również: Katar sienny, a zwykły katar – jak odróżnić?
Jak rozpoznać alergię pokarmową?
Alergia pokarmowa daje szereg objawów. Najbardziej powszechna jest wysypka pokarmowa, rumień alergiczny, mrowienie policzka oraz swędzenie brzucha. Najczęściej rozpoznawana jest alergia pokarmowa na twarzy oraz brzuchu. Mimo to zdarza się również, że występuje uczulenie na uszach. Alergia pokarmowa u dorosłych występuje zwykle rzadziej niż u dzieci. Nie należy jej jednak lekceważyć. Objawem bardzo niepokojącym jest szybsze bicie serca po jedzeniu.
Przyczyny alergii pokarmowej na pierwszy rzut oka wydają się być dość oczywiste. Powstają w wyniku spożycia produktu, na który jesteśmy uczuleni. Zaskakujące jest jednak to, że wywołać ją mogą wszystkie produkty spożywcze.
Często obserwuje się uczulenie na pomidory, czekoladę czy orzechy, ale wystąpić może nawet uczulenie na sól.
Szczególnie niebezpieczne może się okazać uczulenie na orzechy. Co robić w takim przypadku? Najważniejsze jest, aby mieć świadomość tego co może się wydarzyć. Kluczowe jest tutaj rozpoznanie ewentualnego wstrząsu anafilaktycznego. Jest to nagła i ostra reakcja alergiczna. Najbardziej niebezpiecznym objawem jest zwężenie dróg oddechowych. Obserwuje się wtedy płytki i niekiedy świszczący oddech, ale także znaczną opuchliznę. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy bezzwłocznie wezwać pogotowie, które udzlei pomocy (podaa drenalinę).
Najpierw białko! Potem żółtko?
Choć nie jest to oczywiste, Polaków najczęściej uczulają jajka kurze. Istotne znaczenie ma fakt, że znacznie częściej uczula białko jaja aniżeli żółtko. Ma to duże znaczenie dla młodych rodziców. Podczas wprowadzania do diety dziecka jajek, należy najpierw podawać mu żółtko, a dopiero później białko. Podczas karmienia należy obserwować, czy u dziecka nie występuje uczulenie na jajka. Objawy w takim przypadku to pokrzywka, ból brzucha i wymioty.
W związku z częstym występowaniem uczuleń i alergii pokarmowych, warto mieć dużo świadomość na temat ich przyczyn i objawów. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu rezygnować z większości produktów. Warto jednak obserwować swoje ciało i organizm.